Obsah článku

Už nejaký čas som sa zaujímal o IP kameru, ktorá by mala natáčací objektív, t.j. aby som si mohol obraz z kamery otočiť do požadovanej polohy. Samozrejme nie som žiaden profesionál v tejto oblasti a skôr to je moje hobby, takže sa snažím poskladať si nejaké lacnejšie riešenia. Pred časom som kúpil lacnú IP kameru s natáčaním objektívu, ktoré sa označujú ako PTZ, čo je skratka z troch anglických slov Pan - sledovať, Tilt - otočenie a Zoom - priblíženie.

Kameru som kúpil v roku 2013 na eBay.com a bola zaslaná samozrejme z Číny :) Jej označenie je Wansview NCH-536MW. Cena bola okolo 100 dolárov + DPH a colné poplatky. Niekedy sa možno skôr oplatí kupovať veci priamo z krajín EU ako napr.: eBay.co.uk, eBay.de a pod., pretože vtedy sa neplatí DPH a colné poplatky. Na týchto európskych stránkach si však treba správne nastaviť odkiaľ sa tovar zasiela, t.j. z akej krajiny je odosielateľ. Viacej info v článku na zive.sk.

Existuje niekoľko rôznych stránok, ktoré sa zaoberajú kamerami takéhoto typu, stačí zadať do youtube vyhľadávania tento typ a nájdeš niekoľko videí. Ďalšie odkazy uvádzam na konci tohto článku.

Ak sa vrátim k uvedenej kamere, tak obraz z nej je ako tak prijateľný, vraj HD kvalita. Avšak beriem do úvahy denný režim, pretože v nočnom režime sú viditeľné iba tie objekty, ktoré sú osvetlené IR diodami alebo iným zdrojom svetla. Ostatné je čiernočierna tma. Samozrejme od 100€ kamery nemôžeme očakávať zázraky, pretože kamery s kvalitným obrazom sa pohybujú od 500€ hore. No a toto žiaľ nie je moja cenová kategória :( Preto som zvolil lacnejšiu kategóriu, ktorej produkty sú menej kvalitné a žiaľ zaberú viacej času na doladenie do požadovaného stavu, resp. do maximálne možného stavu, ktorý v tomto prípade lacná kamera môže dosiahnuť.

Po niekoľkých mesiacoch používnia môžem povedať, že kamera funguje vcelku dobre. Ja som ju použil von, na čo však nie je určená, ale kedže ja som špekulant :) , tak som ju napchal do ochranného krytu tzv. kupoly. Tento kryt=kupolu aj s držiakom som kúpil taktiež na eBay za cca 30€. Uvidíme ako dlho vydrží číra priehľadná plastová kupola :) Veľkou nevýhodou tejto kamery je, že sa do kupoly, ktorú som si dodatočne a odhadom kúpil žiaľ nezmestila a musel som ju o niečo skrátiť. Ale to sa stáva iba hlupákom, ktorý nedodržujú porekadlo: dvakrát meraj a raz rež! Ja som riadne nepomeral, kúpil som a bolo malé :)

Ako vyzerá pohľad z kamery si môžeš pozrieť na nižšie uvedených obrázkoch:

Vonku cez deň:

Deň

Vonku v noci:

Vo vnútri v noci - schodisko s IR:

- "deň" je normálny denný pohľad s kupoly, ktorý je celkom obstojný (teda možno ako pre koho); 
- "noc" je nepoužiteľný pohľad na inú časť a ešte sa mi na kopule odráža svetlo z IR diód alebo zo signalizačnej diódy LAN konektora, viď. popis nižšie;
- "schodisko s IR" je pohľad z kamery pri úplnej tme so zapnutými IR diodami, kedy krásne osvietilo celé schodisko,

Tu sú aj nejaké videá od rôznych užívateľov tejto IP kamery:

https://www.youtube.com/watch?v=gRl6WVpjF2c

Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 68 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2