Mnoho ľudí či už na internetových diskusných fórach alebo ľudí z môjho okolia sa neustále bránia používaniu Windows 8 / 8.1 z dôvodu, že mu chýba klasické staré dobré Štart menu. Ja ako jeden z používateľov Windows 8.1 som si na nové rozhranie Štart screen (dávnejšie nazývané Metro) v pohode zvykol. Stačilo sa naučiť niekoľko jednoduchých trikov ako takýto zmenený OS používať.

Ako som už napísal môjmu známemu tak ani starý užívateľ, ktorý je zvyknutý na klasické Štart menu nemusí mať nejaký veľký problém s novým dlaždicovým Štart screenom. Stačí sa len naučiť pár nových trikov a je to v pohode, vôbec netreba stále riešiť nejaké Štart menu, na ktoré sme boli všetci zvyknutí. Ja to nové Metro takmer ani nevidím po celý čas práce za PC, proste fungujem na desktope (pracovná plocha) a občas si z nového dlaždicového rozhrania (Metro) pustím kalkulačku alebo niečo podobné čo sa nachádza v toto Metre. Ja skoro vôbec nepoužívam Skype, Facebook navštevujem len občas cez internetový prehliadač a najviac využívam samotný internetový prehliadač na brúzdanie internetom. Jasne, že používam aj bežné aplikácie ako Excel, resp. mne stačí OpenOffice a nič viacej vo väčšej miere v tomto Windows 8 nevyužívam.

Samozrejme každý nový užívateľ OS Windows 8 alebo 8.1 bude najskôr z takéhoto nového rozhrania zmätený, ale je to len vec naučenia sa pár nových klikov myšou príp. klávesnicou, ako napríklad dať dlaždicu plochy ako prvú a po spustení Metra stlačiť Enter, teda to je pre Windows 8. Pre Windows 8.1 stačí zafajknúť, aby sa Windows spustil ihneď na pracovnú plochu namiesto moderného Štart screen-u.

Druhá dôležitá vec je, naučiť ľudí vyhľadávať tým, že stlačia tlačidlo so symbolom Windows a napíšu začiatočné písmená programov, ktoré chcú spustiť ako napríklad:
kalk
skic
čím si spustia Kalkulačku alebo Skicár resp. Maľovanie.

Nie je to vôbec ťažké ak teda nemajú problémy s pamäťou :)

Takže ak si náhodou nevedia zapamätať názov nejakého programu, tak ich treba naučiť druhý spôsob: kliknúť tlačidlo Štart, potom šípka v ľavom dolnom rohu, čím sa im zobrazia všetky programy ako boli aj v bežnom Štart menu, to platí pre Windows 8.1. Pre Windows 8 je to Štart, kliknúť pravým tlačidlom, zvoliť na dolnej ponuke Zobraziť všetky programy. Pre Windows 8 o je zložitejšie, ale stačí si často používané programy pripnúť na úvodnú obrazovku, čím ich nájdete omnoho rýchlejšie.

Ako vravím, tak stačí len prísť ako na to a je to ľahké :)

Ak by sa aj tak niekomu nepáčilo nové moderné rozhranie, tak môže siahnuť po programoch, ktoré pridajú klasické Štart menu ako je napríklad:www.classicshell.net

Užitočné odkazy článku Ako správne pracovať na počítači?.

Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 313 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2