Už niekoľko rokov dozadu som sa zaujímal o malý a hlavne úsporný počítač do domácnosti, ktorý by bol zapnutý pravdepodobne 24 hodín (z praktického hľadiska, nie ekonomického) a vedeli by ho ovládať hlavne všetci členovia našej domácnosti, čo bola veľmi ťažko splniteľná podmienka. Počítač mal slúžiť hlavne pre prezeranie počasia, rôznych významných udalostí v kalendári a neskôr aj na prezeranie videí z kamerového systému. Niečo takéto sa mi podarilo poskladať dohromady. Viacej info v článku.

Ako som už spomenul v úvode, tak dôležité parametre ako nízka spotreba, ľahké ovládanie a samozrejme nespomenutá podpora rôznych aplikácii boli pre mňa dôležité. V práci som sa stretával prevažne s počítačmi s dotykovou obrazovkou a OS Windows, kde by bolo možné niektoré z mojich podmienok splniť, ale spotreba počítača s OS Windows na ktorom by požadované aplikácie vedeli fungovať bola veľmi vysoká a z ekonomického hľadiska by to bolo dosť neefektívne. Nie sme žiadna rodina milionárov, aby sme si mohli dovoliť mať 24 hodín zapnutý PC so 100 W, v lepšom prípade s 50 W spotrebou. Takmer všetky moje požiadavky vyriešil príchod Androidu a neskôr aj mini počítačov, ktoré bežali na Androide.

Takže v roku 2012 som si kúpil na eBay mini počítač s označením AK-212 Mini PC (takto ho označoval návod, v ktorom bolo však nesprávne uvedený typ procesora, takže korektnosť tohto označenia je otázny) alebo sa jedná o skôr známejší názov MK802. Neviem presne aký je rozdiel v týchto označeniach, ale rôzne návody pre MK802 pasujú aj na môj AK-212, resp. v systéme Android je zobrazený tento môj hardvér ako AK-MINI-PC-001. Uznávam, že s toľkých rôznych označení sa môže motať hlava, ale v podstate sa jedná zhodné zariadenia, len možno záleží od výrobcu HW ako ich označil. V tom čase boli dostupné len jednojadrové verzie, žiadne dvoj ani štvorjadrové neboli, iba v mobiloch a možno v drahších zariadeniach podobného účelu.

Počítač je iba jednojadrový, takže do výkonu ho chváliť nebudem, pretože napríklad prehliadanie WEB stránok bolo skôr utrpenie ako užitočná funkcia takéhoto mini PC. Ja som ho skôr používal na veci kvôli ktorým som si ho kupoval, viď.viacej informácií nižšie. A keď sme už pri tom výkone, tak v roku 2013/2014 sú už dostupné štvorjadrové verzie takéhoto mini PC. Preto som si v roku 2013 zaobstaral novšiu a hlavne výkonnejšiu verziu mini Android počítača s 4 jadrami, čo už je aj výraznejšie poznať, pretože spomenuté prehliadanie WEB stránok je už vcelku použiteľné, narozdiel od jeho jednojadrového predchodcu.

Celá moja zostava pozostáva z uvedeného mini PC s OS Android, LCD monitorom s HDMI vstupom a so senzorom pohybu, čo je neskutočne geniálna vec a ďalej je to USB HUB, myška a reproduktory. Celé to má spotrebu okolo XXX W. Presnejšie informácie doplním neskôr. Veľkou výhodou tejto zostavy je LCD monitor, ktorého obrazovka sa po pár minútach vypne (dá sa do stand by režimu) a pri pohybe pred monitorom (približne 1 m) sa opäť zapne. Je to neuveriteľne skvelá vychytávka, ktorá úplne dokonale pasuje k takému účelu :)

Ako vyzerá moje užívateľské rozhranie resp. hlavná plocha (ak to tak môžem nazvať) si pozri na nižšie uvedených fotkách:

Do budúcnosti by to chcelo dorobiť podporu dotykového monitora a celý takýto systém by mohol byť veľmi praktický. Avšak dotykové obrazovky resp. plochy nie je lacný špás a podpora ovládačov v Androide nie je vždy dostupná. Myslím si, že šikovní Linuxoví užívatelia by si s tým vedeli poradiť, ale ja žiaľ medzi nich nepatrím :(

Užitočné informácie

Po čase sa mi stalo, že jednojadrový AK-212 sa pokazil (po vypnutí napájania bol vždy vymazaný, ako keby som dal obnovu do továrenských nastavení) a tak som musel hľadať spôsob ako ho preflashovať, t.j. nahrať doň pôvodný firmvér (FW). Našiel som tento návod (tu je záloha návodu ak by bol predch. link nefunkčný) a podľa neho sa mi úspešne podarilo prehrať originálny FW a úspešne tento zázračný mini stroj sprevádzkovať :) K návodu doplním len toľko, že sa mi nedarilo postupovať presne podľa neho a v kroku č. 3 sa mi program LiveSuit.exe nespustil a zobrazil nejakú chybu niečo ako: "Nebol úspešne nainštalovaný ovládač, program bol vypnutý". Tak som preskočil ku kroku č. 5, pripojil som mini PC so stlačeným tlačidlom a po niekoľkých klikaniach v programe a ešte jednom opätovnom pokuse s pripojením sa mi podarilo spustiť prehranie FW, ktoré sa aj úspešne dokončilo. Treba asi len skúšať. Ja som skúšal už v čase, keď som uvedený prvý model kúpil, pretože som chcel doňho nahrať novší Android, ale v tom čase sa mi nedarilo spustiť prehranie FW. Dnes som to skúšal znova a podarilo sa to. Bol to ten istý PC a ten istý mini Android PC. Možných dôvodov úspechu je niekoľko:
- možno, že tentokrát som použil iný mini USB kábel,
- možno iný USB port,
- možno inú verziu LiveSuit (použil som tú pre x64 Windows),
- možno som čakal správne dlhý čas, kým program LiveSuit skopíruje img súbor do C:\livesuiteimg,
- alebo možno pomohlo, že som si program resp.celý priečinok LiveSuit skopíroval priamo na C:, keďže s hlbšie vnoreného umiestnenia som sa nedostal ani po výzvu na Update,
- no a proste sa to nejak podarilo :)

 

Užitočné odkazy

https://www.miniand.com/wiki/MK802/Flash+stock+image

http://liliputing.com/2012/06/how-to-re-install-mk802-firmware.html

http://www.myminipc.co.uk/step-by-step-run-linuz-os-from-micro-sd-card/

http://www.youtube.com/watch?v=9w4LfjFxU7g

http://androidforum.cz/smart-android-box-t27426-240.html#p447071

 

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 130 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2