Mávaš problémy s boľavým zápästím? Pracuješ veľmi často za PC? Bolí ťa chrbát a ramená? Presne aj toto bol a čiastočne aj je môj problém. Preto si skús prečítať moje poznatky o týchto problémoch. Možno ti poradím ako ich vyriešiť alebo aspoň znížiť.

Pracujem ako servisný technik alebo skôr ako technická podpora a trávim v kancelárii a prevažne za počítačom väčšinu môjho pracovného času. Taktiež sú mojim koníčkom počítače, takže za PC trávim denne aj 8+5(7)=13-15 hodín (čo je ozaj veľmi veľa času). Problémy so zápästím sa mi objavili už dávno (pred pár rokmi), ale nejak som ich nebral vážne. Bolesť sa Vždy vytratila po pár týždňoch. Zápästie som nosil obviazané a na noc som si ho natieral masťou proti bolesti kĺbov. Bolesť sa mi objavila pár krát za rok prevažne na pravej ruke. Trvalo to možno aj 5 rokov (ale to už neviem presne). Spomínam si, že cca 2x ma bolela aj ľavá ruka - ľavé zápästie, čo mi neskôr trošku protirečilo s teóriu, že problémy so zápästím mám od myšky. Ale to neskôr vysvetlím. Samozrejme, že som s týmto problémom bol aj u všeobecného lekára, ale ten mi moc s tým neporadil a dal mi len mastičku a odporúčanie nezaťažovať ruku.

V roku 2010 približne cez letné prázdniny čo bolo zhruba po roku od poslednej návštevy lekára sa mi bolesť zápästia objavila znova a začala byť dosť intenzívna. Bolo to v čase mojich najväčších problémov s psychikou (snáď prvých a aj posledných), viď. článok v ktorom ich rozpisujem podrobnejšie. Opäť som navštívil môjho všeobecného lekára, ktorý ma poslal k "odborníkovi" priamo na Fyziatricko-rehabilitačné oddelenie do fakultnej nemocnice. Tam sa ma lekár dokonca pokúsil poslať späť k obvodnému lekárovi, pretože som vraj preskočil rôzne vyšetrenia (Röntgen a iné) a nemal som ísť priamo k nemu na FRO. Samozrejme som mu povedal, že ja som v tom nevinne, keďže ma tu poslal moja obvodná lekárka. Dokonca ma dodžubal za moju zdravotnú kartu, pretože v nej nemohol nájsť záznam o mojom úraze pravej ruky v mladosti o ktorom som mu povedal (neskôr som zistil, že iba nevedel v nej hľadať :) ). Lekár na FRO mi však žiadnu diagnózu neoznámil, resp. napísal mi niečo do karty a samozrejme zašepkal aj nejaký latinský názov, ktorému som ale vôbec nerozumel (a hlavne si ho moja hlava deravá nezapamätala). Čiže vedel o čo sa jedná, ale nič mi k tomu neporadil. Predpísal mi 3 rehabilitačné cvičenia: Bio lampa 10x; DiaDynamické prúdy 5x + Rebox 5x a vodoliečbu 10x, ktoré som navštevoval 10 dní. Samozrejme som sa najskôr musel u lekára na FRO objednať, čo trvalo cca týždeň až dva čakania na termín a dovtedy ma už ruka skoro prestala bolieť. Bolela ma iba na stlačenie určitého miesta, takže to, či mi rehabilitácia pomohla ti ozaj nemôžem potvrdiť. Jediné čo môžem povedať je to, že ma ruka prestala úplne bolieť po skončení rehabilitácie, takže možno to malo nejaký pozitívny účinok.

Na moje potešenie sa mi ruka trochu odblokovala, pretože pred rehabilitáciou som ju nemohol ohnúť do pravého uhlu tak ako druhú ruku. Možno to súviselo s tým, že som mal v mladosti prasknutú kosť v zápästí alebo to je iba tým, že pracujem veľa s myšou za PC a ruka mi stuhla. Samozrejme druhá možnosť je ten môj najväčší problém, t.j. práca za PC. Doteraz som nepoužíval žiadnu podložku pod ruky či už pre klávesnicu alebo pre myš. Ruky som mal v nesprávnej polohe, pretože som si dosť dlhý čas nastavoval klávesnicu na najvyšší možný sklon (lepšie som videl na tlačidlá, keďže nepíšem všetkými 10. prstami). Teraz používam v práci externú klávesnicu k notebooku (bez podložených nožičiek) a podložku pod myš s gélovou plochou pod zápästie, čo mi dosť pomohlo proti bolesti. Ruka už nie je toľko zalomená, keďže gélová podložka spĺňa dva účely: 1. nadvihla ruku do menej zohnutej polohy a 2. znižuje bolesť, ktorá vzniká keď mám ruku dlho položenú na tvrdej podložke. Domov som si kúpil ergonomickú myš spolu s ergonomickou klávesnicou Microsoft Natural Wireless Ergonomic Keyboard 7000, ktorá má hlavne veľkú podložkou pod ruky pre klávesnicu. Takže sa práve učím písať všetkými 10. prstami, pretože ťukať dvoma prstami na tejto klávesnici je nepraktické a úplne odveci... Ako som sa dočítal na internete, tak ruky by mali byť pri písaní alebo pri práci s myšou v rovine, t.j. výška lakťa by mala byť v tej istej výške ako výška prstov a zápästia. Preto si myslím, že veľmi vysoko podložená klávesnica nie je zrovna vhodná. Celkovo k tomuto treba prispôsobiť aj sedenie za PC, či už výšku stoličky, náklon operadla a pod. Všetko so sebou súvisí. Niektoré veci som už zlepšil, ale napr. kúpa poriadnej stoličky ma ešte len čaká a asi aj nejaký čas potrvá, pretože stoličky na ktorých sa dajú tieto veci nastaviť sa pohybujú v cenách okolo 500,-€ a vyššie.

Veľmi veľa s fyzickým zdravým má spoločné psychické zdravie. V čase (leto 2010), keď ma začalo bolieť zápästie som mal aj nejaké rodinné problém, čo mi na psychickom zdraví zrovna moc nepridalo... a prejavilo sa to na fyzických zdravotných problémoch ako napr. bolesť ruky. Chcem len napísať a poradiť, ako predchádzať zbytočným komplikáciám. No a tu je dôležité brať do úvahy viacero faktorov, ktoré môžu problémy spôsobovať ako napr:
- dlhodobá opakujúca sa práca za PC;
- nesprávne počítačové príslušenstvo alebo v horšom prípade žiadne !
- nesprávne usporiadané pracovisko (nesprávne sedenie za PC);
- psychické problémy a stres (málo odpočinku);

Bolesť zápästia mávam aj teraz, ale už je bolesť omnoho menej intenzívna. Snažím sa vyhýbať práce za PC a cvičím s rukou (ak ma to samozrejme napadne), kedy s ňou krúžim alebo nejak hýbem do strán a hore a dole. Ešte je veľmi veľa vecí, ktoré si musím naštudovať k tejto problematike a určite sa s nimi na týchto stránkach aj podelím.

Tu je niekoľko stránok, na ktorých nájdeš množstvo užitočných informácií:
www.stoprsi.cz - veľmi užitočná stránka zaoberajúca sa problémom RSI;
www.svethardware.cz - Počítače a zdravotní problémy - článok, ktorý sa zaoberá zdravotnými problémami ohľadom práce za počítačom;


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 60 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2

Súvisiace články