Obsah článku

Aké je vhodné dátové úložisko = NAS do bežnej domácnosti pre stredne náročného užívateľa? Uvažuješ o kúpe nejakého NASu, ktorý by bezpečne uchovával tvoje foto, video, audio a iné súbory? Malo by byť ako tak rýchle, malo by mať dva HDD a mohlo byť vedieť aj DLNA/UPnP a to všetko za rozumnú cenu? Tak na tieto otázky sa ti pokúsim odpovedať v tomto článku.

( tento článok neustále upravujem a dopĺňam, takže pôvodná verzia sa od terajšej môže líšiť )

Po kúpe nového TV som pocítil potrebu mať nejaké centrálne úložisko pre dáta, čiže filmy, hudbu, fotografie a iné súbory. Taktiež ma už dlhšiu dobu trápil pocit strachu, že nemám žiadnu zálohu svojich dát. Mal som síce nejaké súbory zálohované na externom USB HDD, ale taká záloha nie je zrovna aktualizovaná. A niektoré dáta sú niekedy k nezaplateniu. Doposiaľ som používal ako centrálne úložisko ASUS WL500gP + pripojený ext. USB HDD. Avšak toto zariadenie bolo veľmi pomalé, hlavne pri kopírovaní dát po sieti, či už cez FTP server alebo cez SAMBA zdieľanie. Najviac ma naštvalo, keď mi prestal fungovať pripojený ext. HDD - ASUS mi ho proste prestal vidieť a ja som nemal prístup k svojim dátam. Preto som sa rozhodol poobzerať po nejakom NAS servery. Ako prvé ma však zarazila cena, hlavne pri výkonnejších NAS serveroch. Musel som sa uskromniť s niečim lacnejším aj keď cena za NAS + 2x HDD je stále kopa peňazí za malú somarinu, ktorá bude vrčať niekde v rohu miestnosti :)

NAS alebo PC?

Niekoľko ľudí na fórach preferovalo pred hotovým NAS skôr poskladať si PC, ktorý by slúžil ako NAS. Vraj dokonca aj spotreba nových PC sa približuje spotrebe NAS serverov a jedná z výhod skladaných PC je, že majú omnoho rýchlejšie prenosy pri kopírovaní dát. A druhá výhoda je, že PC sa dá použiť aj na inú vec, nielen ako NAS. Lenže mne sa varianta so skladaním PC nepozdávala už len zo svojich skúseností s konfigurovaním zariadení, ktoré majú príkazový riadok (a tu som vždy skončil) alebo treba niečo inštalovať (ovládače a pod.) alebo treba na nich vychytať muchy, pretože zrovna taká zostava (procesor, doska, ramky) nebude správne fungovať s nejakým freeNAS OS (operačným systémom). Nechcel som zažiť zbytočne zabité hodiny nastavovaním a rozbehávaním HW a SW. Preto som sa ako normálny užívateľ (ktorý nemá rád príkazový riadok) rozhodol pre hotovú vec a tou bol NAS.

Ako som vyberal NAS?

Jeden môj známy si pred časom kúpil NAS D-Link DNS-323 s ktorým bol spokojný a oslovila ma hlavne cena okolo 100,-€ (bez HDD), ale keďže ho mal veľmi krátky čas, tak som sa rozhodol nekúpiť bezhlavo tento NAS, ale skôr zvoliť cestu porovnávania parametrov = nájsť niečo vhodné mojím potrebám. Najskôr som si prečítal niekoľko fór a spravil som si prehľad v parametroch takýchto zariadení. Potom som si spísal do tabuľky moje najdôležitejšie parametre a spravil porovnanie niekoľkých náhodne nájdených kusov. Tabuľku si pozri nižšie.

Moje požiadavky boli:
- 2 HDD = RAID1
- procesor min. 800MHz
- samozrejme Gigabit LAN
- FTP/SAMBA rýchlosť zapisovania min. 10MB/s
- DLNA/UPnP streamovanie po sieti pre iné zariadenia
- USB vstup (zdieľanie tlačiarne=print server)
- samozrejme nízka spotreba
- OS postavený na Linuxe
- automatické zapnutie po výpadku prúdu
- nahrávanie z IP kamier
- pôvodná cena bola do 200 € aj s HDD, ale neskôr som zistil, že len samotné zariadenie spĺňajúce moje požiadavky stojí okolo 200 € :(

Neskôr som si pridal aj menej dôležité parametre, ktoré som u týchto zariadení objavil:
- WEB server
- správa cez mobilný telefón
- čeština (keďže moja angličtina je dosť biedna :( )

Tabuľka porovnania

(klikni na obrázok pre stiahnutie xls súboru)

Z porovnania medzi jednotlivými NAS mi vyšli dvaja konkurenti: QNAP TS-210 a Synology DS210j. Rozhodoval som sa medzi nimi a váhal som či zvoliť viacej RAM alebo nahrávanie pre viacero IP kamier. A keďže mám plán nainštalovať min. dve vonkajšie kamery, tak som sa rozhodol pre viacero IP kamier, čiže Synology DS210j. Skoro som ho kúpil, ale veľmi slabá dostupnosť na internete ma odradila a náhodou som sa pri hľadaní dostal k jeho rýchlejšej verzii Synology DS211j. Cena nebola o moc vyššia a rýchlejší procesor ma proste presvedčil. Ihneď som si teda objednal Synology DS211j aj s dvoma 1TB HDD Western Digital, Caviar Green 1000GB, SATA II, 64 MB cache, IntelliPower, 8.9ms, WD10EARS. Spolu ma to stálo na Alza.sk cez 300,-€.


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 79 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2