Hľadáš nejaký vhodný video prehrávač alebo softvér pre prehrávanie filmov, seriálov a nahraných videí? Alebo niečo pre prehrávanie hudby ako mp3 a podobne? Myslím si, že XBMC je práve pre teba.

Už niekoľko rokov používam XBMC, teraz prevažne na Raspberry Pi alebo Banana Pi, ale nikdy som poriadne nevedel ako ho nastaviť a používať. Samozrejme chyba nebola v programe, ale chyba bola v užívateľovi, čiže vo mne :) Proste som nevedel tak dobre po anglicky, aby som pochopil všetky potrebné nastavenia, ktoré je pre riadny chod XBMC potrebné nastaviť.

Čo je potrebné na to, aby som mohol XBMC spustiť?

Samotné XBMC je iba aplikácia/program, ktorý musí bežať na nejakom operačnom systéme (OS) a ten samozrejme na nejakom hardvéri (HW). Ja momentálne používam Raspberry Pi alebo Banana Pi

Postup pre nainštalovanie XBMC na Raspberry Pi (RPi) je nasledovný:

  1. budeš potrebovať: Raspberry Pi model B s napájacím adaptérom (nabíjačka z mobilu, ideálne 1A), pamäťová SD karta 2GB alebo väčšia, ideálne aspoň class 6, viď. stránka raspbmc.com, USB klávesnica, HDMI kábel;
  2. na stránke raspbmc.com si stiahni inštalátor;
  3. rozbal stiahnutý zip do nejakého prázdneho priečinka a spusti setup.exe;
  4. spustí sa ti program/aplikácia, čo je vlastne inštalátor Raspbmc, v ktorom by si mal vidieť tvoju pamäťovú kartu (vloženú v čítačke v PC);
  5. SD kartu zafajkni, zafajkni aj "I accept the license agreement" a klikni na tlačidlo "Install" - celá pamäťová karta bude vymazaná !!!;
  6. spustí sa sťahovanie potrebných súborov, následne sa karta sformátuje a nainštaluje sa bootovacie prostredie Rasbmc, v ktorom dokončíš inštaláciu priamo na TV;
  7. po úspešnom ukončení vlož SD kartu do RPi, ktorý má funkčné pripojenie k internetu a počkaj, kým sa spustí inštalátor Rasbmc;
  8. inštalátor sám vykoná čo je potrebné, nič netreba odklikávať, len čakať.

Diaľkové ovládanie XBMC prostredia

Existujú minimálne dva spôsoby, ako ovládať XBMC. 

1. použitie myši a/alebo klávesnice

Tento spôsob je jednoduchý, stačí pripojiť USB klávesnicu/myš a XBMC sa dá ovládať ako bežný program na PC. Bezdrôtová klávesnica/myš môže ovládanie zjednodušiť, avšak voľba klávesnica/myš nie je zrovna moc praktická.

2. použitie diaľkového ovládača z TV

Na ovládanie XBMC prostredia sa dá použiť buď priamo DO z TV, na ktorom máš RPi pripojené alebo použiť iný (starý/nevyužitý) DO. Tu sú taktiež dva spôsoby.

A: Ovládanie prostredníctvom HDMI-CEC

Ak má tvoj TV podporu HDMI-CEC, tak ovládanie sa vykonáva tým istým ovládačom ako sa ovláda TV, na ktorom máš RPi pripojené.

B: Ovládanie prostredníctvom IR rozhrania

Ak si trochu šikovný, ideálne ak dokážeš niečo zaspájkovať :), tak si môžeš vyrobiť infra (IR) prijímač na RPi a XBMC ovládať pomocou nejakého DO. Viacej info v tomto návode.

3. použitie mobilného telefónu alebo tabletu

XBMC je možné ovládať aj pomocou aplikácie. Do Androidu existuje aj oficiálna aplikácia XBMC remote. Samozrejme existujú aj rôzne iné. S Apple nemám skúsenosti.

Pridanie audio-video obsahu do knižnice

Ešte pred samotným pridaním obsahu do knižnice v XBMC rázne odporúčam vykonať korektné pomenovanie súborov, viď. nasledujúca kapitola.

Pomenovanie súborov

Jedná sa o korektné pomenovanie priečinkov (adresárov) a súborov, čiže korektná stromová štruktúra tvojich video súborov a hudby. Môžeš to urobiť manuálne podľa návodu na stránke xbmc alebo pomocou programov zo stránky xbmc. Na pridanie obrázkov a popisu k jednotlivým filmom a seriálom som použil program Ember Media Manager, ktorý vytvorí nfo súbory ku všetkým video súborom, stiahne obrázky k filmom alebo seriálom (v angličtine sa seriály uvádzajú ako "TV Shows") a celkovo urobí poriadok v tvojej video zbierke. Ľahký návod je na nasledujúcom videu:

Na stránke Ember Media Manager je niekoľko informácií ako majú vyzerať pomenované súbory.

Po vykonaní potrebnej editácie video súborov som dostal takúto stromovú štruktúru a už korektné názvy súborov:

 

Následne postačuje už len pridať jednotlivé hlavné priečinky do knižnice a XBMC ti vytvorí pekný prehľad tvojej video zbierky.

Pridanie a nastavenie priečinkov s audio-video obsahom

Pekný návod (žiaľ iba po ENG) je v tomto videu:

Veľmi veľa informácií je na stránkach XBMC, ale žiaľ iba v angličtine. Po česky som našiel článok na stránke avemania.e15.cz od pána Holčíka, ktorý je ozaj dobrý autor recenzií a taktiež píše dobré návody pre vylepšenia a podobne. 

Doplnky

Rozpoznávanie filmov prostredníctvom ČSFD.cz

Priamo do XBMC existuje CSFD plugin, ktorý umožní XBMC korektne po česky alebo slovensky pomenovať jednotlivé filmy. Stačí stiahnuť zip súbor a cez nastavenia v XBMC / Doplnky / pridať doplnok z archívu zip si uvedený súbor načítať (do RPi ho dostaneš napr. cez USB kľúč alebo cez sieť LAN).  

Video archívy a živá TV

České a slovenské doplnky sťahuj zo stránky codi-czsk, kde nájdeš aj potrebný návod. Tieto CZSK doplnky ti umožnia sledovať online TV archívy a iné online služby z ČR a SR.

Rôzne seriály a TV shows v angličtine je možné pozerať cez doplnok 1channel addon, ktorého návod na inštaláciu nájdeš na tomto linku: https://seo-michael.co.uk/how-to-manually-install-1channel-add-on-xbmc/

Tento článok budem priebežne dopĺňať. Posledná aktualizácia 9.12.2014.


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 66 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2