Obsah článku

Nevieš sa rozhodnúť pri kúpe nového televízora? Tak si určite prečítaj tento článok, v ktorom uvádzam informácie ohľadom kúpy nového TV, dôvody výberu konkrétneho modelu, skúseností pri jeho používaní, odpovede na množstvo otázok a rôzne tipy a triky pre zjednodušenie jeho používania. Taktiež si môžeš pozrieť priložené fotografie a videá, ktoré povedia viacej ako napísaný text. Viacej informácií nájdeš v tomto článku.

( tento článok som upravoval a dopĺňal od roku 2010 do roku 2012, takže pôvodná prvá verzia sa od poslednej verzie môže líšiť )

Novinky: 
Január 2012: funkčné zdieľanie satelitnej karty pomocou CAM modulu Diablo WiFi.
December 2011: aktivácia PVR pre majiteľov s FW 3011.1
. Aktualizovaný zoznam widgetov
August 2011: aktivácia PVR aj pre užívateľov s FW 3009.2. 
Náš vlastný zoznam widgetov, ktoré je možné stiahnuť z jednej IP adresy priamo do TV.
Marec 2011: Pridaný návod na WebGUI SamyGO čo je vlastne správa TV cez internetový prehliadač s funkciami ako presun programov alebo mount sieťového úložiska.
Február 2011: Je možné urobiť HACK TV aj na FW 3006 a vyššom
Taktiež prinášam návod na správcu súborov Midnight Commander cez SamyGO rozšírenie (iba cez SSH).

December 2010: Podarilo sa nám pripojiť (na-mount-ovať) zdieľané sieťové úložisko a tým pádom prehrávanie multimédií zo siete LAN bez nutnosti mať DLNA server.
November 2010: Konečne sa podaril spraviť HACK TV, čo nám umožnilo mnoho vylepšení TV.
Podarilo sa nám aktivovať PVR, čiže TV dokáže nahrávať na ext. HDD. 
Taktiež som konečne aktivoval v TV yahoo widget a následne som mohol spojazdniť Internet@TV archív - neoficiálny snippet pre yahoo rozhranie, ktorý umožňuje prehrávať archívne videá z internetových archívov TV staníc.
September 2010: Pridaný návod na NetPlayer - jeden z prvých neoficiálnych widgetov v tomto TV.

Tip pre teba: Tento TV je možné aj vylepšiť, vy-tuning-ovať, vy-upgrade-ovať alebo nazvi to ako chceš :) Rôzne takéto zlepšenia popisujem v sekcii "4. Tipy, triky, nastavenia, návody, úpravy, vylepšenia a programy".

1. Čo bol môj výber?

Už dlhšiu dobu som sa rozhodoval o kúpe nového TV, ktorý by dokázal nielen zobrazovať, ale aj čiastočne nahradil pripojený PC a mohol prehrávať rôzne video, audio a foto súbory. U známeho som si bol obhliadnuť jeden z tých šikovnejších modelov (Samsung LExxB650) a veľmi sa mi jeho funkcie zapáčili. Vtedajšia cena sa mi samozrejme moc nepáčila, ale tie funkcie mi „nedali spávať“.

Začal som sa viacej zaujímať o značky a modely podobných TV. Keďže som doteraz žiaden LCD a ani iný novší typ TV nemal (iba tak LCD monitorSamsung SyncMaster 930BF, s ktorým som stále nadmieru spokojný), tak ma veľmi lákala predstava mať nový LCD/Plazmový TV. Preto som začal čítať internet a behať po obchodoch, aby som si nejaký pekný kúsok vyhliadol. No najviac sa mi páčil LCD TV samozrejme s čím najviac funkcií ako napr. LAN podpora prehrávania multimédií (pretože mám domácu (nielen) počítačovú sieť) a tak som si samozrejme o takýchto TV naštudoval všetky technické informácie na internete, či už na rôznych stránkach alebo na fórach, ktoré mi aj tak najviac prezradili, pretože predavači v kamenných obchodoch o nich až tak moc nevedeli. Taktiež ma zarazila "ochota" predavačov v jednom z najväčších slovenských elektro reťazcov (NAY), pretože nemali záujem predviesť mi TV aj keď som im povedal, že mám oň záujem. Nerozumiem, ako takýmto prístupom chcú predávať... Ale späť k výberu. V podstate som sa dopátral k tomu, že by mi vyhovoval taký model, ako má aj ten môj známy. Avšak v jednom e-shope s veľmi dobrou cenou mi na ten jeho minuloročný model (B) odpísali, že ho budú mať k dispozícii až niekedy v lete, čo ma nepotešilo a preto som čítal ďalej. Na koniec som si vybral tohtoročný model (C) vo veľkosti 40“ (uhlopriečka 102cm), pretože ma oslovil satelitný prijímač, ECO senzor a podobné srandičky, ktorými disponuje. Neskôr som zistil, že podporuje aj veľmi dôležitú funkciu dekódovania zvuku DTS.
Pôvodne som začínal na uhlopriečke 32" (82cm) a čítaním fóra a radami od známych som si vybral spomenutú 40" veľkosť. Pre výber veľkosti uhlopriečky doporučujem naštudovať tieto tabuľky: (prevzaté z avforum.zive.cz)

Tabuľka č.1 pre klasické CRT televízory (len pre porovanie)


Zdroj: Václav Mocek, S&V 12/2003 resp. avforum.zive.cz

Tabuľka č.2 pre LCD TV od firmy Sony

Zdroj: Katalog Sony Bravia Vision&Style (Jaro/Léto 2009) resp. avforum.zive.cz

Tabuľka č.3 pre LCD TV z nezávislého časopisu

Zdroj: TEST speciál 9/2009 resp. avforum.zive.cz

Tabuľka č.4 pre LCD TV od firmy Panasonic pre HD rozlíšenie 
 
Zdroj: avforum.zive.cz

Tabuľka č.5 pre LCD TV z časopisu Stereo & Video

Zdroj: Stereo&Video 9/2009 resp. avforum.zive.cz

alebo pozri na stránku wikipédiu, ktorá o tom píše viac, a ak nevieš po anglicky (tak ako ja) použi túto automaticky preloženú stránku google prekladačom.
Len ťa chcem upozorniť, aby si si nekupoval malú uhlopriečku ! Ako píšem vyššie, tak ja som chcel pôvodne 32" (82 cm), pretože aj veľkosť a aj cenová relácia mi vyhovovala, ale po naštudovaní nových vyššie uvedených doporučených tabuliek vzdialeností sledovania TV som sa rozhodol pre 40" (102 cm). Táto veľkosť mi úplne vyhovuje, pretože na nej vidím ozaj kvalitný obraz (pri pozeraní HD filmov) a hlavne nemusím toľko žmúriť, keď beží na obraze nejaký text alebo titulky. Veľké je v tomto prípade ozaj super. Určite sa neriaď podľa starých doporučených tabuliek vzdialeností sledovania TV, pretože u klasických starých CRT televízorov to bolo trochu inak = hlavne tam boli doporučované väčšie vzdialenosti (predpokladám, že to závisí od v tej dobe nekvalitného príjmu a taktiež malému rozlíšeniu TV obrazoviek). Teraz je nová doba HD v ktorej si môžeme vychutnať veľký a kvalitný obraz. Už aby sme tu mali väčšinu staníc v HD kvalite, pretože dnešná (nedá sa to nazvať ani menšina) veľmi malinká časť staníc v HD kvalite je ozaj bieda....

Ale späť k výberu TV:

Samsung LE40C670 bol môj výber.

Na internete som sa dopátral k najlacnejšej cene 874,-€ za tento model v e-shope (TPD Euronics), ale po objednaní som dostal z e-shopu odpoveď, že TV budú mať skladom až začiatkom Júna (čiže čakať min. 2 mesiace). To bolo pre mňa dosť neprijateľné (nechcel som už dlhšie čakať a riziko dopravenia kuriérom ma taktiež odraďovalo) a preto som sa rozhodol TV kúpiť v kamennom obchode. Po obvolaní niektorých známych a ich odporúčaní som TV kúpil v predajni DIGIPAL v Drietome dňa 21.4.2010 v kamennom obchode za lepšiu (zľavnenú) cenu ako všeobecne doporučených 1039,-€ v oficiálnom cenníku.

Veľkou výhodou kamenného obchodu je, že si produkt môžete pred prevzatím skontrolovať a odskúšať, čo som aj spravil. V prvom momente som sa čudoval veľkosti škatule (očakával som väčšie balenie), pretože bola vcelku úzka (120x73x17cm). Všetko vyzeralo, že fungovalo (satelitný aj analógový príjem), tak som zaplatil a ponáhľal sa domov TV otestovať. Rôzne testy a skúsenosti s týmto televízorom popisujem na nasledujúcich stranách tohto článku.

Tieto informácie sú zhodné pre TV SAMSUNG LExxC670 a C650 (C650 neobsahuje satelitný tuner, inak všetky ostatné parametre sú zhodné s modelom C670), čiže aj pre modely LE37C650, LE32C650, LE37C670 a aj LE32C670. Taktiež je veľa tu uvedených  postupov zhodná s inými modelmi Samsung TV ako napr. novšie LCD TV s LED podsvietením označované ako LED TV (aj keď nie sú to LED TV, ale LCD s LED podsvietením).

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 134 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2